Краєзнавці Миколаївської області розповіли, чому стурбовані реформою незалежного регіонального мовника

Краєзнавці Миколаївської області розповіли, чому стурбовані реформою незалежного регіонального мовника

Краєзнавці Віктор Мних та Віктор Дробний розповіли виданню "Родной причал" чому стурбовані скороченням відрізків мовлення та працівників Миколаївської філії НСТУ.

Голова громадської організації "Вітовське українське товариство" Віктор Мних зазначив:

- Мені незрозуміло, чому за повного фінансування Суспільного в 2020 році обласну телерадіокомпанію хочуть перетворити на корпункт, де, в результаті реформи, працюватимуть від трьох до п’яти людей? На мою думку, в часи війни, - це диверсія проти держави. На тлі космічних зарплат чиновників вищого ешелону, триває "оптимізація" регіональних філій НСТУ. Чому цей процес передбачає скорочення державних грошей саме на регіональне радіо й телебачення? Уже близько року як припинили трансляцію сигналу Національного радіо на середніх хвилях. Нагадаю, що середні хвилі покривали всю територію України включно з Кримом і Донбасом. Окрім Криму одним махом позбавили доступу до україномовної, патріотичної інформації все сільське населення України. А проукраїнське населення Криму позбавили єдиного українського джерела інформації. І це зробили не окупанти, а "свої". Тепер схоже, що в планах "реформаторів" викоренити з ефіру українське слово остаточно. І наступний крок - скорочення мовлення обласних радіостудій у FM діапазоні. Але, наприклад, у сусідній Румунії на середніх хвилях мовить два загальнонаціональних канали, плюс на довгих хвилях транслюють канал "Сільська антена", спеціально для сільських мешканців. Дві радіостанції з трьох мовлять цілодобово. А що ж маємо ми? У нас є приклад "Укрпошти", яку вже "оптимізували". Зарплата директора "Укрпошти" більша, ніж у президента США Дональда Трампа. Натомість скоротили штат листонош і тепер пошта в села, в тому числі, й нашого Вітовського району, надходить лише раз у тиждень. Мене турбує те, що подібне майбутнє чекає й на Українське радіо Миколаїв - єдине україномовне радіо в області, що працює з 1927 року. Повторюю: скорочення мовлення й працівників незалежної регіональної телерадіокомпанії під час війни є диверсією проти української держави. Вважаю, нині варто подбати про те, щоб всі обласні філії залишилися Суспільними, але стали незалежними з окремим рядком держбюджету на кожну. Має бути розподілення існуючого держбюджету, що йде на Суспільне пропорційно між усіма нинішніми філіями. Тобто, вимога колективів філій про від’єднання та справедливий розподіл бюджету зараз є одним із можливих шляхів зупинити процес знищення регіонального мовника.

Голова громадської організації краєзнавців Миколаївського району "Світовид", письменник Віктор Дробний зауважив:

- Думаю, всім зрозуміло, що скорочення в рамках реформи будуть продовжувати аж до залишення корпунктів у регіонах. Відомо, що рейтинги Суспільного тримаються саме на довірі глядача до його регіональних компаній. Невипадково ж у миколаївському сегменті Фейсбука й досі обговорюють, чому несподівано в кінці грудня 2019 року київське керівництво закрило всі сторінки філій у Фейсбуці, які створили й наповнювали журналісти в регіонах? У результаті зникло чимало унікальних програм, які транслювали в прямому ефірі на радіо. Чому ці сторінки видалили, а не об’єднали й не зберегли? Я погоджуюся з миколаївцями, які вважають, що вірогідно, таким чином, могли знищувати докази того, що рейтинги регіональних мовників високі. Дійсно, Миколаївська філія нині достойно конкурує з іншими регіональними телеканалами. Тому навіть якщо бюджетне фінансування залежатиме від рейтингу, то, переконаний, колектив філії зможе впоратися з цим завданням власними силами, без допомоги центрального керівництва. Щодо контролю за якістю матеріалів, то це може бути громадський та інший контроль за дотриманням професійних журналістських стандартів.

Як повідомляв "Родной причал", у Миколаєві створили Комітет "Захисту Суспільного". Також миколаївські історики розповіли, чому стурбовані реформою мовлення в регіонах.