Из-за нового закона вся Украина может оказаться без питьевой воды, - «Николаевводоканал»

Из-за нового закона вся Украина может оказаться без питьевой воды, - «Николаевводоканал»

КП «Николаевводоканал» сделало заявление, исходя из которого становится понятно, что николаевцы могут остаться без централизованного водоснабжения, а само предприятие окажется на грани банкротства.

Причина кроется в новом законе «О рынке электрической энергии», по которому водоканалы должны осуществлять 100-процентную предоплату за электричество. Это практически невозможно, так как украинцы не только не платят вовремя за услуги по водоснабжению, а еще и имеют многомиллиардную задолженность. Например, николаевцы задолжали «Николаеводоканалу» почти 90 млн. гривен.

Имеется и еще одна угроза – из-за приватизации Аульской хлорпереливающей станции цена на хлор может стать нерегулируемой.

Приводим полностью текст заявления КП «Николаевводоканал», размещенного на официальной странице предприятия в Фейсбуке.

«Водоканали на межі банкрутства

Через закон України «Про ринок електричної енергії» водоканали України опиняться на межі припинення постачання питної води. Згідно нового закону водоканали повинні здійснювати 100% передоплату за використання електроенергії. Однак водоканали не в змозі здійснити передоплату через борг в 5,3 млрд гривень, який сформувався за низкою причин, включаючи складний та тривалий процес коригування тарифів на водопостачання і затримки з відшкодування сум пільг і субсидій. Варто зауважити, що у більшості випадків діючий тариф не покриває усі витрати підприємства, а також водоканали досі не отримали погашення заборгованості з різниці в тарифах.

В грудні 2018 року підприємства галузі водопостачання та водовідведення почали проводити тендера по електроенергії, але багато хто зіткнувся з проблемою заборгованості перед енергопостачальними компаніями, це стало причино відсутності достатньої кількості учасників аукціонів та як наслідок відсутності конкуренції та високої ціни. Водоканали були змушені домовлятись з енергопостачальником «останньої надії», що залишає за ними право істотно підвищувати вартість електрики. 

11 лютого 2019 року внаслідок заборгованості були відключені від системи електропостачання дві насосні станції у м. Вінниця. Керівництво підприємства змушене було звертатись за допомогою до міської влади, щоб не допустити повне припинення водопостачання міста.
Відключення електрики водоканалам матиме значні екологічні наслідки, оскільки все обладнання очисних станцій, насосні станції води та каналізації залежать саме від безперебійності постачання електроенергії.

У зв'язку зі сформованою ситуацією, Асоціація водоканалів України звернулася до Кабінету Міністрів з проханням врегулювати питання укладення договорів з постачальниками електричної енергії, а саме - відстрочити введення в дію відповідних положень Закону України "Про ринок електричної енергії". Крім того, водоканали просять змінити існуючу систему тарифоутворення, щоб вони могли швидше реагувати на об'єктивні зміни, що відбуваються на ринках: електроенергії, праці, паливно-мастильних матеріалів, а також врегулювати питання державної компенсації різниці в тарифах. 

Наразі маємо нову загрозу – приватизація стратегічно важливого підприємства "Аульська хлорпереливна станція". Якщо зазначене підприємство опиниться в руках монополіста, ціна на хлор, який використовують водоканали для очищення води, буде неврегульованою. Країна знову опиниться на грані кризи.

Ми сподіваємось на свідомість наших споживачів та переконливо просимо сплатити борги, оскільки заборгованість перед підприємством сягає майже 90 млн. гривень», - говорится в заявлении.

Ранее сообщалось, что из-за неплательщиков без воды может остаться весь Николаев.