Історик Юрій Котляр розповів, як об’єднували Україну 22 січня 1919 року

Історик Юрій Котляр розповів, як об’єднували Україну 22 січня 1919 року

22-го січня 2020 року виповнюється 101 рік із дня проголошення Акта злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки.

Про те, як об’єднували Україну, про історію виникнення традиції свята День Соборності України, розповів в ефірі «Українського радіо: Миколаїв» доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії ЧНУ імені Петра Могили, автор і упорядник більше 200 наукових праць Юрій Вадимович Котляр:

"Об’єднання 22 січня 1919 року важливе для Західної України й Наддніпрянської. Але для регіонів Сходу, Півдня та інших, які й так перебували в складі Наддніпрянської України, не мало такого важливого значення. Бо процес розуміння того, що таке «українська держава», був дуже розмитий. На Півдні України й, особливо, на Миколаївщині влади змінювалися з калейдоскопічною швидкістю. Люди не могли зрозуміти: хто кращий і за кого слід боротися? Тому все більше орієнтувалися саме на місцеві інтереси. І навіть створення так званих селянських республік через кілька місяців, восени 1919 року, свідчить про те, що якраз варіант регіональної місцевої влади для цієї території в той час був важливіший, ніж, загальноукраїнські інтереси".

Історик Юрій Котляр наголосив, що коли в березні 1919 року Миколаївщину захопили більшовицькі війська, українізацію було зведено нанівець.

"Ситуація на території сучасної Миколаївської області в той період була дуже критичною. Протистояння було набагато складнішим, ніж у Києві. Сподіваємося, що історичні уроки, які ми згадуємо зараз, будуть для всіх повчальними. І ми, сучасні українці, які відійшла від тієї реальності на понад сто років, усвідомимо нарешті, що може допомогти нам зберегти Україну єдиною й сильною державою", - наголосив Юрій Котляр.

Тетяна Бакоцька.