Імунізація. Час обирати здоров’я

Імунізація. Час обирати здоров’я

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, щороку завдяки щепленням у світі вдається зберегти 2,5 мільйони дитячих життів. ось лише декілька фактів про досягнення вакцинації:

  • завдяки вакцинації людство перемогло натуральну віспу;
  • захворюваність на поліомієліт знизилася на 99%;
  • знизився рівень захворюваності на правець, дифтерію, кашлюк, краснуху, захворюваність менінгітами, раком печінки;
  • глобальна смертність від кору знизилася на 75%;
  • знизилася щорічна смертність від правця новонароджених більш ніж у 13 разів.

Миколаївський обласний центр громадського здоров’я до Європейського тижня імунізації поспілкувався з лікарем-імунологом Ольгою Жмурою.

- Ольго, розкажіть, будь ласка, що таке вакцинація та чому вона така важлива?

- Саме слово вакцина (з латинської vaccina, тобто коров’яча) - це препарат який складається з ослаблених або вбитих збудників хвороб, які здатні викликати імунну відповідь, тим самим формувати імунітет. Чому саме корова? Тому що перша вакцина у світі була винайдена саме з вірусу коров’ячої віспи ще в 1796 році.

- Які обов’язкові щеплення роблять з першого дня життя?

- Одне з перших щеплень, яке роблять дитині у віці 12 годин від народження - від гепатиту В. Мало хто знає, що саме це щеплення попереджує розвиток раку, гепатокарциноми (це ускладнення розвивається у 20% осіб, які захворіли на гепатит В, особливо в дитячому віці). Друге щеплення (БЦЖ, від туберкульозу) роблять у віці 3 днів від народження.

- Що таке календар щеплень та які саме щеплення до нього увійшли?

- Календар щеплень – це чітко сформований алгоритм дій та порядок проведення щеплень, якого повинні дотримуватись як лікарі, так і батьки. До національного календаря щеплень внесено 10 інфекційних захворювань (БЦЖ, тобто туберкульоз, гепатит В, кашлюк, правець, дифтерія, гемофільна інфекція, кір, паротит, краснуха, поліомієліт).

- Куди повинні звертатися батьки, щоб зробити щеплення своїй дитині, та дорослі люди, які хочуть вакцинуватися? Чи існує певний алгоритм дій?

- В першу чергу людина, яка хоче вакцинуватись, повинна звернутись до свого сімейного лікаря, який надасть відповіді на запитання щодо наявності вакцини, її якості, місця проведення щеплення, в який день прийти та як підготуватись.

- Що таке колективний імунітет? Та чи справді він діє і як само?

- Колективний імунітет – це імунітет який виникає в групі людей внаслідок вакцинації, за умови, що 95% з них вакциновані, і дозволяє зупинити поширення хвороби. Тим самим захищає в групі людей, які не мають власного імунітету. Так само завдяки колективному імунітету людство забуло про такі хвороби як чума, натуральна віспа.

- З яких причин може бути наданий медичний відвід від вакцинації та як він оформлюється?

- Медичний відвід від профілактичного щеплення терміном до 1 місяця надається сімейним лікарем. Може надаватись на період гострого захворювання, активації хронічного процесу. Терміном від 1 місяця та більше медичний відвід надає лікарсько-консультативна комісія.

- Які можуть бути несприятливі випадки після проведення вакцинації? Чи варто їх лякатися та що треба робити у таких випадках?

- Несприятливі випадки після вакцинації можуть бути загальні (підвищення температури тіла, млявість, зниження апетиту, нудота і дуже рідко 1:1 000 000 щеплень алергічна реакція у вигляді анафілактичного шоку, яка розвивається в перші 30 хвилин після вакцинації) та місцеві (біль в місці ін’єкції, почервоніння, припухання, збільшення реґіонарного лімфатичного вузла). За появи будь-якої реакції необхідно повідомити свого сімейного лікаря.

- Чим загрожує відмова від вакцинації? Та якими документами, власне, регламентована можливість відмови? Як це відбувається?

- Якщо батьки відмовляються від вакцинації своєї дитини, в першу чергу я намагаюся їм пояснити, що вони ризикують життям дитини. Таким чином вони порушують закон України та відбирають можливість отримати якісну освіту, адже не вакциновані без поважної причини діти не мають права відвідувати дитячий колектив. Немає документів, які регламентують відмову від вакцинації. Є інформована згода, в якій можна погодитись з проведенням щеплення або відмовитись.

- А як же бути з імунізацією в умовах карантину? До кого звертатись і що робити?

- В умовах карантину планову імунізацію не перериваємо, звертатись потрібно до свого сімейного лікаря, який надасть всю необхідну інформацію.

- Наскільки населення Миколаївської області сьогодні охоплене вакцинацією?

- В Миколаївській області охоплення щепленнями складає близько 80%, але цього недостатньо для колективного імунітету.

- Чи існує в нашій області телефон або кабінет з консультування щодо вакцинації?

- Перший консультант - це сімейний лікар, у випадку потреби в більш професійній консультації звертайтесь до імунолога. Про те, де і коли проводяться консультації, можна отримати інформацію у сімейного лікаря. Бажаю всім міцного здоров'я та нагадую, що вакцинація - надійний та дієвий захист від інфекційних захворювань.

Бесіду вела Ангеліна КРІХЕЛІ,

Миколаївський обласний центр громадського здоров’я.