За годы декоммунизации в Украине демонтировали более 1 300 памятников Ленину

За годы декоммунизации в Украине демонтировали более 1 300 памятников Ленину

В Украине во время процесса декоммунизации демонтировано большое количество объектов, переименовано немало населенных пунктов, улиц и пр.

Об этом рассказал председатель Украинского института национальной памяти Антон Дробович во время презентации общенационального исследования, проведенного Фондом "Демократические инициативы" имени Илька Кучерива совместно с Киевским международным институтом социологии.

"Цьогоріч у квітні виповнилося 5 років, як в Україні розпочалася декомунізація. Ми опублікували невеликий звіт, що сталося, які якісні, кількісні зміни відбулися. Якщо говорити про кількісні зміни, то понад 51 тисячу об’єктів топоніміки було змінено, під тисячу населених пунктів, 26 районів, 75 закладів освіти, понад 30 залізничних об’єктів та морських портів. Щодо монументів, пам’ятних знаків, то близько 2,5 тисячі були демонтовані або прибрані з публічного простору. З них понад 1300 – це монументи Леніну", - сказал Дробович.

Он отметил, это было сделано в соответствии с законом, но фактически это и дань памяти, историческая справедливость в отношении тех людей, которые были замучены, убиты коммунистическим режимом.

"За сучасними дослідженнями, йдеться про близько 20 мільйонів людей, які були замучені, вбиті тоталітарним комуністичним режимом. Відповідно всякі публічні символи, пам’ятники, пов’язані з якимись борцями за комунізм, – як Кірову, Петровському, які обидва причетні до встановлення комуністичної влади, до командування загонами, що вбивали місцевих людей, які були проти радянської влади, і відповідно причетні до поширення цієї влади, її наслідків – як ГУЛАГ, Голодомор, приховування наслідків Голокосту, депортація – це все на совісті тих людей, як були в партійній верхівці, КДБ…", - отметил председатель УИНП.

Дробович акцентировал, что так называемые "достижения" тоталитарного советского режима можно перечислять с ужасом, соответственно их символы должны быть убраны из публичного пространства, и этим должны заниматься органы местного самоуправления.

"Комунікація, освітній процес, діалоги з суспільством – це те, що приведе до докорінних, глибоких змін у декомунізації", - подчеркнул историк.

По результатам опроса он отметил, что они свидетельствуют изменения в общественном мнении.

"Але те, що третина – за, третина – проти і ще третина не визначилась стосовно перейменування, означає, що треба боротися за ту третину, яка чомусь з певних причин, думаю, через непоінформованість про злочини тоталітаризму, не визначилася. І далі поступово, правдою їх переконувати", - сказал Дробович.

Общенациональное исследование проведено Фондом "Демократические инициативы" совместно с Киевским международным институтом социологии с 17 по 22 апреля 2020 во всех регионах Украины за исключением Крыма и оккупированных территорий Донецкой и Луганской областей. Исследование проводилось методом CATI (телефонные интервью с использованием компьютера) на основе случайной выборки номеров мобильных телефонов. Опрошено 2000 человек, выборка репрезентативна для взрослого населения (в возрасте 18 лет и старше) Украины. Статистическая погрешность выборки не превышает 2,2%.

Ранее в Институте национальной памяти предложили изучать историю Украины по настольным играм.

Источник